Ładuję...
Menu

Historia Bali Bezalkoholowych

Kilka słów o wydarzeniu, które po raz pierwszy wydarzyło się w 1996 roku.
Strona główna / Historia

Rok 1996.

Historia naszych balów zaczęła się w 1996 roku. Pierwsi organizatorzy widząc potrzebę stworzenia alternatywy dla wesel i innych imprez okolicznościowych, które w znacznej mierze opierały się na spożywaniu dużej ilości napojów alkoholowych, postanowili zorganizować bal bez alkoholu. Z początku nie nosił on nazwy karnawałowego, gdyż odbywał się w maju, następnie z okazji andrzejek, by w końcu przerodzić się w imprezę organizowaną na początku rok.

Pierwsze przedsięwzięcia były bardzo skromnymi imprezami koszykowymi, które zaczynały się późnym popołudniem i trwały do około północy. Nazajutrz, po zakończonej zabawie, najwytrwalsi uczestnicy zgłaszali się do wspólnego zmywania naczyń i sprzątania sali. Początkowo bale nie były także reklamowane, uczestniczyli w nich głównie, informowani pocztą pantoflową, znajomi ze wspólnot przy parafii Najświętszej Marii Panny w Lęborku.

Z początku imprezy miały charakter charytatywny, organizatorzy podczas licytacji, czy czekoladowych i różanych walców zbierali pieniądze na budowę kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Lęborku, domu dziecka, rekolekcje Domowego Kościoła, czy na cele Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych w Lęborku.

Zabawy odbywały się w różnych miejscach, początkowo w przyszkolnych salach, a później w lokalach okolicznościowych. Na przestrzeni czasu bale zmieniały się: kameralne imprezy z bigosem w roli głównej; przebierane z parkietem pełnych faraonów, muszkieterów i księżniczek; charytatywne, gdzie licytowano między innymi rzeźby Jana Redźko; czy eleganckie zabawy w pałacu w Godętowie. Dwie rzeczy pozostały jednak niezmienne: świetna zabawa bez grama alkoholu i uroczysty polonez na rozpoczęcie imprezy.

Obecnie nasz bal jest ważnym wydarzeniem, wspieranym przez władze miasta Lębork, Miejską Komisję do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, Domowy Kościół w Lęborku. Co roku, na wspólnej zabawie w duchu trzeźwości gromadzi się około 150 osób, z czego znaczna część to ludzie młodzi – uczniowie szkół średnich i studenci. Dzięki wsparciu finansowemu za strony miasta nasz bal może się rozwijać, a idea zabawy i życia w trzeźwości trafiać do coraz szerszego grona.

Nasze bale są wyrazem sprzeciwu wobec tej niepisanej regule picia, którą narzuca dzisiejsze społeczeństwo. Pragniemy pokazać, że dobra zabawa, nawiązywanie nowych znajomości, czy budowanie poczucia przynależności jest możliwe bez alkoholu, nawet w grupie o dużym przekroju wiekowym. Potwierdzeniem tego jest rosnąca popularność naszego balu, szczególnie wśród ludzi młodych, którzy doceniają kulturalne jak i rozrywkowe walory organizowanych przez nas zabaw.